Owadów Brzezinki – wycieczka do Geoparku

Geopark Owadów -Brzezinki

Gmina Sławno to gmina wiejska leżąca w powiecie opoczyńskim, w wojewodztwie łódzkim, niedaleko Tomaszowa Maz. jak i Piotrkowa Tryb. Atrakcyjnie położona, z dala od głównych dróg. Górują w niej Wzgórza Sławieńskie, będące częścią Wzgórz Opoczyńskich na Wyżynie Kielecko-Sandomierskiej.

Różnice wysokości  wahają się pomiędzy  170 a 270  m  n.p.m., co zapewnia wspaniałe warunki do uprawiania kolarstwa górskiego. Dlatego też w Sławnie utworzono specjalną trasę leśną MTB, gdzie przynajmniej raz w roku odbywają się zawody.

W Gminie przetrwało dawne budownictwo mieszkalne i gospodarskie.

W 2012 r. w miejscowości Owadów odkryto istne archiwum świata pierwotnego sprzed 148 milionów lat.

Okazało się, że stanowisko pod Sławnem jest bardzo bogate w różnego rodzaju skamieniałości.

 Co roku do kamieniołomu przyjeżdżają grupy badawcze, studenci i doktoranci z całego świata. Za sprawą utworzonego Geoparku więcej jest także turystów, nie tylko z najbliższej okolicy, ale także z innych województw. Więcej na http://www.ugslawno.pl/pl/content/skamienia%C5%82o%C5%9Bci-owad%C3%B3w-brzezinki

Dziś, dwa tygodnie po oficjalnym otwarciu Geoparku pojawiam się tam dojeżdżając rowerem, robiąc 70 km rundkę. Wejście na teren parku jest całkowicie darmowy. Na miejscu zastaję sporą grupę turystów zwiedzających. Znajduje się tutaj duży parking.

Na terenie Geoparku licznie ustawione ławki zachęcaja do odpoczynku, są także dwie duże wiaty, pod którymi to można schować się w razie wszelkich opadów, a także główny budynek, w którym to zapewne znajdują się liczne eksponaty/znaleziska. Niestety, nie było mi dane tam wejść, gdyż było nieczynne. Na sztucznie usypanym wzgórzu znajduje się mini plac zabaw dla dzieci. Na tarasie widokowym umiejscowione zostały 3 lunety – nie na monety 😉

Gdyby Wasze pociechy, młodsze czy starsze miały niedosyt, niecałe 2 km od Geoparku, na terenie Gminnego Ośrodka Kultury znajduje się nowo wybudowany duży pamptruck, przeznaczony do jazdy na rowerze, rolkach, hulajnodze, czy też świetny plac zabaw dla dzieci, a także siłownia plenerowa.

P.S. W poniższej galerii zostały umieszczone zdjęcia z całej przebytej trasy. Start i meta w Tomaszowie Mazowieckim. Jeśli macie jakieś pytania czy sugestie, albo uwagi – śmiało piszcie. Zapraszam do komentowania.

Do obejrzenia większej ilości zdjęć zapraszam do galerii.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *