Tomaszowska Okrąglica

Tomaszowska Okrąglica to trzy niepowtarzalne miejsca, które z pewnością trzeba odwiedzić, zobaczyć. Do których dotrzesz pieszo, rowerem czy smochodem. To produkt turystyczny, oparty na trzech zasobach kulturowych miasta. W skład Okrąglicy wchodzą:

Rezerwat Niebieskie Źródła. Znajduje się on na prawym brzegu Pilicy, 2,5 km na południowy wschód od centrum Tomaszowa Mazowieckiego. Został on założony w 1961 roku dla ochrony źródeł krasowych. Powierzchnia Źródeł to 29 ha, do głównej części Źródeł czyli wywierzysk prowadzi szeroka aleja dydaktyczna, przy której licznie usytuowane są ławki, tablice informacyjne, latarnie i kosze na śmieci. Barwa źródeł zmienia się w zależności od pory dnia i roku, a także od nasłonecznienia. Tak więc czy odwiedzimy je wiosną, czy jesienią – nie bedą one takie same. Temperatura wody waha się od 6 do 11*C, więc nigdy nie zamarza. Jest ostoją 75 gatunków ptaków, a także miejsce, gdzie występuje prawie 400 gatunków roślin.

Skansen Rzeki Pilicy. To pierwsze w Polsce Muzeum na wolnym powietrzu poświęcone rzece. Mieści się on na przeciw Rezerwatu Niebieskie Źródła. Powstał, aby popularyzować historię tego miejsca, a także promować walory Pilicy. Obiekty znajdujące się na terenie Skansenu zostały wydobyte z rzeki, a także przywiezione. Pierwszy z nich to drewniany młyn wodny znad rzeki Luciąży. Pięknie zdobiona poczekalnia z przystanku Wolbórka z 1896 roku, a także 2 niemieckie ciągniki artyleryjskie z 2 wojny światowej i wiele, wiele innych atrakcji.

Trasa Podziemna

Groty Nagórzyckie. Kiedyś zaniedbane i zapomniane, dziś odnowione i zagospodarowane. Trasa powstała w miejscu sztucznych wyrobisk, po dawnej kopalni piasku. To pierwszy tego typu obiekt w centralnej Polsce znajduje się przy ul. Pod Grotami w Tomaszowie Mazowieckim, 4 km na południe od centrum. Prowadzi do nich oświetlona, asfaltowa droga dla rowerów. Został tu specjalnie utworzony korytarz ciągnący się przez 160 metrów z wieloma zaułkami i salami. Największa z nich to Sala Królewska ma 30 metrów długości, 25 szerokości i 3 wysokości, najrozeglejsza zaś ma 120 metrów! Można dostać się tutaj komunikacją miejską z Placu Kościuszki oraz ścieżką rowerową łączącą Tomaszów z Zalewem Sulejowskim.

Te wyjątkowe miejsca dzieli rzeka Pilica oraz niecałe 5 km jadąc samochodem i niecałe 3,5 km rowerem. Rezerwat i Skansen usytuowane są dosłownie na przeciw siebie, na obrzeżach, natomiast Groty umiejscowione są nieco dalej na południu miasta. Zarówno przy Skansenie, jak i Grotach można swobodnie zaparkować auto na parkingu, a rower postawić przy licznie postawionych stojakach. Jedynie do Rezerwatu możemy udać się gratis, do pozostałych dwóch atrakcji wstęp jest płatny. Śmiało mogę zapewnić, że jeden dzień na zwiedzanie tych miejsc w zupełności wystarczy.

Więcej zdjęć.

Powyżej została wklejona mapa poglądowa z naniesionymi powyższymi atrakcjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *