Baranów Sandomierski i Tarnobrzeg

BARANÓW SANDOMIERSKI

Małe, przytulne miasteczko, gdzie wszędzie blisko. Zamieszkiwane przez 1500 osób. Leży w województwie podkarpackim, w powiecie tarnobrzeskim, nad rzeką Wisłą. Stąd można udać się na drugi brzeg rzeki tylko promem, gdyż w Baranowie nie wybudowano mostu. Prom czynny jest do godziny 18:00, mimo wszystko, aby nie było niespodzianek, warto zadzwonić.

W sercu miasteczka, na Rynku mieści się Informacja Turystyczna, a w szkole przy ul. Kościuszki 6, w miesiącach wakacyjnych można skorzystać z przytulnego, dobrze wyposażonego i co najważniejsze taniego noclegu w Schronisku Szkolnym. W którym to mieliśmy zapewnione łóżko, dostęp do kuchni, toalety oraz prysznic. Kontakt z osobą opiekującą się tym miejscem jest bardzo dobry.

Zamek w Baranowie

Atrakcją turystyczną miasteczka jest tutejszy zamek, wokół którego znajduje się 16 ha zespół parkowy. Za zamkiem możemy podziwiać ogród w stylu angielskim, po lewej od głównego wejścia ogród w stylu włoskim i w stylu francuskim.

Został on zbudowany na fundamentach istniejącej tu wcześniej twierdzy. W piwnicach późnorenesansowego obiektu, zwanym „Małym Wawelem” można podziwiać ekspozycję muzealną, w której to jest największe czółno wydłubane z drzewa oraz wystawę kafli.

Istnieje możliwość wynajęcia restauracji oraz niektórych sal na rożnego typu imprezy. Hotel zaś, mieści się w miejscu dawnych stajni.

Wieża widokowa na terenach rekreacyjnych – przy ul. Młynowej czynna 8:00 – 16:00

JEZIORO TARNOBRZESKIE

Wyjeżdżając z Baranowa Sandomierskiego w kierunku Tarnobrzegu, po 8 km po prawej stronie ukazuje nam się brzeg Jeziora. Zbiornik wodny powstały po odkrywkowej kopalni siarki o powierzchni 560 ha i głębokości do 110 metrów zrobił na nas ogromne wrażenie. Ma on powierzchnię 455 ha i głębokość do 42 m, został on zagospodarowany na cele rekreacyjne. 90% wody ma pierwszą klasę czystości, aż chciało by się wykąpać. Wzdłuż zachodniego brzegu umiejscowione są liczne tereny, które pozwalają na aktywny wypoczynek i korzystanie z uroku tego miejsca. Powstały tutaj sektory min. pole namiotowe, pole campingowe, punkty gastronomiczne, klub jachtowy, ścieżka rowerowa, wypożyczalnie sprzętu wodnego, punkt widokowy.

TARNOBRZEG

Będąc w Baranowie Sandomierskim warto udać się do położonego 14 km dalej na północny wschód – Tarnobrzegu. Miasto w województwie podkarpackim, otrzymał prawa miejskie przed 1681r. Liczy 47 tyś. mieszkańców.

W mieście tym głównym placem, a zarazem centrum jest Plac Głowackiego, na którym stoi jego pomnik. Będąc na Placu warto odwiedzić pobliską parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Parafia erygowana w 1922 r przez biskupa przemyskiego Anatola Nowaka przy klasztorze Dominikanów istniejącym od 1676 r. Kościół może się pochwalić pięknym wnętrzem oraz dopiero co odnowionymi freskami. Zatem warto zajrzeć do środka.

Zamek Tarnowskich

Nieco dalej, na północ mieści się Muzeum Historyczne miasta, to Zamek Tarnowskich. Była to dawna rezydencja hr. Tarnowskich herbu Leliwa. 27 grudnia 1927 roku zamek został zniszczony podczas pożaru. Po czym odbudowany w latach 1928-1929, można śmiało stwierdzić, że jest wybitnym dziełem architektury polskiej.

Powyższe, opisane miasta i atrakcje odwiedziliśmy podczas 11-to dniowej wyprawy rowerowej w stronę Pogórza Przemyskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *