Miasteczko Kresowe i Zagroda sitarska w Biłgoraju

Miasto z tradycjami sitarskimi, mające niewiele ponad 27 tysięcy mieszkańców, powstało w 1578 roku jako miasto prywatne. Biłgoraj położony jest w południowej części województwa lubelskiego, w sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, niedaleko Ukrainy.

Będąc w tym mieście polecamy Wam dwa miejsce godne odwiedzenia. Pierwszym z nich będzie Miasteczko Kresowe położone przy ul. Berka Joselewicza oraz ul. I.B. Singera. Czynne całą dobę, bez pobierania jakichkolwiek opłat. To niezwykłe miasteczko Na szlaku kultur. Niepowtarzalne budynki i piękna, drewniana synagoga – można je podziwiać z zewnątrz. Miasteczko jest w rozbudowie, niedokończone. W tych oryginalnych i niepowtarzalnych budynkach znajdują się lokale z różnego typu usługami, jak i pokojami do wynajęcia. Więcej informacji na jego temat możecie zaczerpnąć z poniższej strony: Niezwykłe miasteczko w Biłgoraju.

Przy drodze prowadzącej do miasteczka kresowego znajduje się jeszcze jedna atrakcja, to Skansen Zagrody Sitarskiej.

Już od XVII wieku wytwarzane były sita. Głównie z drewna sosnowego i końskiego włosia. Surowca było pod dostatkiem ze względu na okoliczne lasy i bagna. Szczyt potęgi sitarstwa przypadał na przełom XVIII i XIX wieku. Przez całą zimę kobiety tkały sita na specjalnych maszynach, później były naciągane na drewniane konstrukcje.

Do dziś w centrum miasta udało się zachować tylko jedno z gospodarstw sitarskich, które zmieniono w skansen.

Skansen można zwiedzić w godzinach 9:00-16:00 za opłatą 4 zł za bilet normalny i 2 zł za ulgowy. Nas oprowadziła po nim sympatyczna pani przewodnik, opowiadając historię tego miejsca oraz Biłgoraju. Podczas układania planu Waszej wycieczki, czy kilkudniowej podróży musicie wziąć pod uwagę, że większość muzeów czy obiektów tego typu jest zamknięte w poniedziałki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *