Zwierzyniec i Roztoczański Park Narodowy

Zwierzyniec – to turystyczna miejscowość położona w województwie lubelskim, przy Roztoczańskim Parku Narodowym, otoczona ze wszystkich stron lasem. Jest miastem turystyczno-wypoczynkowym z mnóstwem możliwości jakiegokolwiek nocowania. Jest w czym wybierać, od pól namiotowych przez camping, pokoje gościnne, pensjonaty.

Miasteczko najlepiej zwiedzić pieszo. Zapewniamy Was, napewno nie zabolą Was nogi, oj nie. Wszystkie atrakcje turytsyczne praktycznie są w jednym miejscu.

Niewątpliwie główną z nich jest Kaplica „Na wyspie”. Jest to kościół pw. św. Nepomucena z XVIII-XX wieku oraz drewniana dzwonnica stojąca przed nim.

Kiedy odwiedzimy kosciółek warto przejść na drugą stronę ulicy Browarnej ujrzymy budynek Zarządu Ordynacji Zamojskiej, gmach główny z lat 1792-99 i II połowy XIX wieku, 4 oficyny oaz park. Park i budowle tworzą zabytkowy układ pałacowo-parkowy w Zwierzyńcu.

Na uwagę turysty zasługuje piękna, drewniana willa „Plenipotentówka”, w której to ma siedzibę Dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego. Przy ul. Plażowej znajduje się dom mieszkalny, stajnia, studnia drewniana oraz ogród.

Miasto jest idealną bazą wypadową. Liczne szlaki turystyczne, piesze, ścieżki dydaktyczne, szlaki rowerowe, w tym słynny Green Velo pozwalają na spędzenie aktywnie wolnego czasu. Dla miłośników kajakarstwa mamy dobre wieści, otóż można tu wypożyczyć kajak i spłynąć rzeką Wieprz.

Dla kochających plażowanie też mamy dobre wieści. Otóż niecałe 1,5 km drogi od centrum w kierunku południowym znajdziecie się nad słynnymi Stawami Echo. To tutaj na pobliskim parkingu można porzucić swoje auto, albo najzwyczajniej tę trasę pokonać pieszo, albo rowerem (namawiamy) i oddać się kąpieli słonecznych bądź wodnych 😉 Pobyt nad Stawami mogą urozmaicić spacery ścieżkami dydaktycznymi oraz platformy widokowe. Rowerzystom zalecamy podjechać jakieś 500 metrów dalej. Po lewej stronie ujrzycie tzw. MOR (Miejsce Odpoczynku Rowerzystów) na znanym szlaku Gren Velo. Rozsiądźcie się wygodnie, odpocznijcie, zjedzcie przy stole. Na koniec pokonajcie „kilka” schodów w górę, wdrapcie się na tutejszą wieżę widokową i podelktujcie się widokiem.

5 km wspaniałej, leśnej drogi dzieli nas od kolejnego MOR-u na szlaku Green Velo. To przystanek Florianka. Nie ma ona bezpośredniego połączenia z innymi miejscowościami w gminie, dlatego też ze względu na przepisy parku, nie można się tu dostać samochodem. My na szczęście jedziemy cały czas rowerem, uffff 🙂 W 1897 powstała szkółka drzew leśnych i owocowych, do dziś zachowały się tutaj okazy rzadkich gatunków drzew. Są tutaj: drewniana gajówka z 1830 oraz murowany dom ogrodnika i zabudowania gospodarcze, a co najważniejsze znajduje się tutaj Izba Leśna RPN oraz hodowla koników biłgorajskich.

Cisza, spokój, piękna droga przez pachnący, głęboki las, zero samochodów, kilkoro rowerzystów, leśniczy. Moglibyśmy zostać tutaj na dłużej. Niestety, nie dzisiaj i nie teraz. Jedziemy dalej przez Górecko Kościelne, Józefów, Horyniec-Zdrój, Wielkie Oczy, Przemyśl do Łańcuta i Rzeszowa. Do zobaczenia w kolejnej odsłonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *