Łańcut i okolica

Do Łańcuta zawitaliśmy w trakcie naszej wyprawy po wschodnich rubieżach Polski. Jest to średniej wielkości miasteczko, położone w województwie podkarpackim, na granicy Podgórza Rzeszowskiego i Pradoliny Podkarpackiej.

Miasto założone zostało przez króla Kazimierza Wielkiego. Lokacja miasta na prawie magdeburskim nastąpiła w roku 1349 z nadania księcia Władysława Opolczyka w dolinie rzeki Wisłok. Więcej można przeczytać m.in na wikipedii. Największą atrakcją miasteczka jest zamek Lubomirskich i Potockich (początkowo był drewniany).

W czasie gdy przebywaliśmy w Łańcucie trwały prace remontowo-porządkowe alejek i zabudować parkowych. Utrudniało to zwiedzanie i poruszanie się po terenie. Ruch turystyczny jednak odbywał się prawie „normalnie”. Poruszając się po 30 hektarowym parku warto odwiedzić Oranżerię, Zameczek Romantyczny, Ujeżdżalnię czy Storczykarnię.

Po zwiedzaniu zamku warto odwiedzić pobliski rynek z pięknymi kamieniczkami pochodzącymi z XVII w. W centrum znajduje się stara Synagoga z 1761 r. Można ją zwiedzić po wcześniejszym uzgodnieniu z biurem Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Mimo drobnej niedogodności, warto odwiedzić to miejsce.

W centrum warto odwiedzić Zespół poklasztorny Dominikanów, Kościół farny p.w. św. Stanisława Biskupa, Muzeum Gorzelnictwa. Na terenie całego miasta znajduje się wiele zabytkowych willi i dworków z XIX i XX w.

Będąc w Łańcucie warto skusić się na zwiedzenie najbliższej okolicy, teren rowerowo nie należy do najłatwiejszych, znajdują się tutaj liczne wzniesienia z nachyleniem dochodzącym czasami do 6-7 procent.

Nieco na południowy-wschód od Łańcuta znajduje się wieś Markowa, w której jedną z głównych atrakcji jest Zagroda – Muzeum Markowej z drewnianymi zabudowaniami z XIX i początku XX wieku.

W ścisłym centrum Markowej znajduje się Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Więcej informacji o muzeum znajduje się tutaj: Muzeum Ulmów.

Przed odwiedzeniem Markowej warto zajrzeć na stronę Gminy gdzie na bieżąco aktualizowane są informacje dot. zabytków i atrakcji w okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *