Miasto na siedmiu wzgórzach – Przemyśl

Miasto położone w województwie podkarpackim, nazywany polskim Rzymem bądź Lizboną. Czemu?

Odpowiedź kryje się w tytule tego wpisu, podobnie jak tamte miasta położone jest na siedmiu wzgórzach, z których rozciąga się widok na centrum oraz przecinającą miasto wstęgę Sanu.

Na jednym ze wzgórz usytuowany jest zamek królewski z przełomu X i XI w. miejsce obowiązkowe na trasie turystycznych wędrówek. Zamek otoczony jest przepięknym parkiem.

Wracając do centrum miasta, koniecznie trzeba odwiedzić stary rynek w pobliżu którego znajdują się dwie synagogi, archikatedra rzymskokatolicka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela, archikatedra bizantyjsko-ukraińska, kilka cerkwi, kościołów, klasztorów.

Większość tych miejsc jest dostępna publicznie do zwiedzania, choć trzeba zwracać uwagę by nie zakłócać nabożeństw.

W mieście można trafić również na pozostałości fortów i bunkrów. A jeżeli macie trochę więcej czasu, to polecamy odwiedzenie Kopca Tatarskiego, cmentarza żydowskiego, pałacu Lubomirskich, Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Muzeum Dzwonów i Fajek.

Piękne widoki na miasto i okolice można zobaczyć m.in. z Kopca Tatarskiego, Wzgórza Zamkowego, Wzgórza Trzech Krzyży, Twierdzy Przemyśl Fort IIIb i XVI.

Wybierając opcję rowerową warto zwrócić uwagę na podjazdy, kilka z nich nawet dla doświadczonych bikerów jest wymagające. Z drugiej strony udając się na stare miasto, warto rower zostawić zabezpieczony na kwaterze i udać się na zwiedzanie pieszo. Tym bardziej, że jest na czym zawiesić oko, co kilkanaście metrów przed nami ukazują się kolejne piękne zabytkowe budowle.

Nie da się zwiedzić miasta w 5 minut, warto więc zarezerwować sobie na zwiedzanie minimum dzień.

Okolice starego rynku to dziesiątki sklepów, restauracji, pubów. Nie będzie więc problemu ze znalezieniem i zakupem pożywienia.

Przez miasto przebiega wiele szlaków turystycznych i rowerowych w tym GreenVelo, większość jest dobrze oznakowanych i nie powinno stwarzać problemów podczas nawigacji.

Jeżeli będziecie przebywać w okolicy Przemyśla nie zapomnijcie wpaść na przynajmniej jeden dzień. Można zatopić się w tych pięknych uliczkach. Możemy obiecać, że nie zawiedziecie się przybywając tutaj.

Może jeszcze jedna informacja dotycząca noclegów. My skorzystaliśmy z portalu booking.com, gdzie kilka godzin przed przyjazdem zarezerwowaliśmy pokój (w przystępnej cenie) w zabytkowej kamienicy w samym centrum miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *