Spływ kajakowy Pilicą

Cóż można robić w zimny, wietrzny, długi majowy weekend? Tym bardziej, że tylko jeden dzień miał być względnie słoneczny.

Od jakiegoś czasu korciło nas by przepłynąć kajakiem Pilicą. Wybraliśmy się więc na 19 km odcinek Tomaszów Mazowiecki – Inowłódz. Zabezpieczeni przed wiatrem udaliśmy się na przystań kajakową do wypożyczalni przy KS Amber. Szybkie szkolenie i wsiadamy do kajaka.

Woda zimna, miejscami trzeba uważać na kamienie, płycizny, czy na szybszy nurt. Jednak Pilica nie należy do żwawych rzek. Woda leniwie płynie z zachodu na wschód.

Na tym odcinku trzeba się napracować wiosłami, są jednak miejsca gdzie rzeka przyspiesza i pojawiają się kamienie i płycizny. Takie miejsce znajduje się pod mostem kolejowym w Tomaszowie Mazowieckim.

Chwila nieuwagi i wpadamy na kamień, a raczej zawisamy na nim 😉 Nie jest nam do śmiechu, pojawia się myśl, że zostaniemy tutaj na zawsze. Mija dobre kilka minut nim udaje nam się wyswobodzić z pułapki, a przy tym nie zamoczyć się.

Pilica jako rzeka jest najdłuższym lewym dopływem Wisły o długości 319 km. Jej źródła znajdują się w Zarzeczu w gminie Pilica w woj. śląskim. Płynie przez trzy parki krajobrazowe: Przedborski Park Krajobrazowy, Sulejowski Park Krajobrazowy, Spalski Park Krajobrazowy. Teren tego ostatniego zamieszkuje 205 gatunków ptaków, 32 gatunki ssaków, 28 gatunków ryb, 9 gatunków płazów i 5 gatunków gadów.

Nas zaskoczył wygrzewający się w wiosennym słońcu żółw czerwonolicy, który jest gatunkiem inwazyjnym na terenie Polski.

Odcinek Spała – Inowłódz jest jednym z piękniejszych odcinków Pilicy, gdyż rzeka meandruje w Spalskim Parku Krajobrazowym. Dookoła otacza nas las. Nie natkniemy się tutaj na hordy turystów, panuje cisza i spokój.

Płynąc kajakiem warto zatrzymać się na chwilę przy brzegu i przyjrzeć się uwijającym się ptakom, czy bujnej roślinności. Szczególnie malownicza jest wiosna, dlatego też wybraliśmy termin majowy.

Poruszając się w stronę Inowłodza, warto wysiąść choć na chwilę w Spale gdzie miał swoją letnią rezydencję Edward Gierek . Nieco dalej w Teofilowie znajduje się plaża i punkt odpoczynkowy, a przed Inowłodzem, po prawej stronie znajduje się źródełko Tuwima, do którego trudno dotrzeć od strony lądu.

Wysiadając w Inowłodzu warto wstąpić do lokalnej kawiarni na rynku, mają wspaniałe ciasta i pyszną kawę.

Jeżeli będziecie mieli więcej czasu to zachęcamy do odwiedzin w pobliskim sklepie spożywczym. Jest on o tyle ciekawy, że znajduje się w byłej Synagodze. Nieco dalej znajdują się ruiny zamku Kazimierza Wielkiego, zaś nad miasteczkiem góruje zabytkowy kościół św. Idziego, prawdopodobnie najstarszy w Polsce.

KS Amber umożliwia powrót do Tomaszowa Mazowieckiego podstawionymi samochodami, bądź rowerami, tyle, że te ostatnie trzeba wcześniej rezerwować.

Spływ kajakowy tym odcinkiem zajął nam niecałe 4 godziny, ale zależy to od chęci i siły wiosłujących 🙂 Polecamy go dla początkujących kajakarzy. Warto zarezerwować sobie cały dzień, biorąc pod uwagę ciekawe miejsca do zwiedzenia znajdujące się na trasie spływu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *