Na górze Grabarce

Najważniejsze miejsce kultu wyznawców prawosławia w Polsce. Na Grabarce znajduje się monaster żeński świętej Marty i Marii, a także trzy klasztorne cerkwie: Przemienienia Pańskiego, Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” i refektarzowa – Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. Całość wraz z domami pielgrzyma tworzą tworzą osadę Grabarka-Klasztor.

Pierwsze co każdemu turyście rzuca się w oczy to „las krzyży”. Wokół cerkwi Przemienienia Pańskiego pomiędzy sosnami usytuowanych jest wiele krzyży, przynoszonych co roku przez pielgrzymów zmierzających na obchody święta Przemienienia Pańskiego. My trafiliśmy w to miejsce dzień po wyżej wspomnianym święcie.

Dookoła góry wydać było jeszcze ślady bytności pielgrzymów. Mimo, że główne obchody skończyły się kilkanaście godzin przed naszym przybyciem, przy cerkwiach trafiliśmy na sporą grupę pielgrzymów oraz turystów. Trwały też prace porządkowe, co nieco utrudniało nam fotografowanie.

Skąd wzięły się krzyże na Grabarce?

Legenda mówi, że mieszkaniec pobliskich Siemiatycz doznał objawienia podczas epidemii cholery, w trakcie którego dowiedział się, że jedyną możliwością ratunku jest udanie się na górę Grabarkę z krzyżem. O swoim objawieniu opowiedział parochowi parafii unickiej ks. Pawłowi Smoleńskiemu. Ten zaprowadził mieszkańców miasta na wzgórze spod którego wypływał strumień. Ci którzy napili się wody ze strumienia uniknęli śmierci. W podzięce ludzie ocaleni od zarazy, w podziękowaniu, wznieśli na szczycie drewnianą kaplicę. Po tym wydarzeniu nikt więcej nie zmarł w skutek cholery.

Do obchodzonych na Świętej Górze Grabarce świąt parafialnych należą:

  • Piatienka – Dziesiąty piątek po Wielkanocy
  • 17 czerwca – Uroczystości ku czci Świętych Marty i Marii
  • 18–19 sierpnia – Święto Przemienienia Pańskiego
  • 6 listopada – Święto Iwierskiej Ikony Bogurodzicy

O Grabarce słyszeliśmy od dawna, wiec jadąc rowerami z Suwałk do Tomaszowa Mazowieckiego, naszą trasę tak ułożyliśmy aby odwiedzić to niesamowite miejsce.

Myślimy, że na każdej osobie przebywającej na górze krzyże zrobią wrażenie. Nikt nie wychodzi stąd obojętny, a pobliskie cerkwie skłaniają do przemyśleń.

Kończąc nasz krótki opis, warto wspomnieć o cudownym źródle u stóp góry, na zdjęciach widać w pobliżu walające się „śmieci”. Jednak po podejściu okazało się, że to pielgrzymi zostawili, czy raczej zawiesili na pobliskich drzewach chusty zamoczone w źródełku.

Zgodnie z prawosławną tradycją wodę święci się kilka razy w roku. Wielkie Poświęcenie odbywa się w przeddzień i w samo święto Chrztu Pańskiego. Małe Poświęcenie ma miejsce w dni świąt parafialnych, a także w inne dni wyznaczone kalendarzem liturgicznym.

Jeżeli temat Was zainteresował to warto zajrzeć do Wikipedii oraz www.grabarka.pl. A jeżeli macie jakieś swoje przemyślenia związane z tym miejscem to podzielcie się nimi w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *