Źródła Królewskie

Najstarsze historyczne wzmianki na temat wsi – Żeromin – pochodzą z XIV wieku. Główną atrakcją Żeromina Źródła Królewskie, prócz tego we wsi znajdują się ruiny dworu rodziny Mazarakich wraz z parkiem oraz pozostałości dawnej gorzelni.

Nas jednak zainteresowały Królewskie Źródła, znane są ze swych zdrowotnych właściwości od bardzo dawna.

W ciągu stuleci wieść o uzdrawiających właściwościach źródlanej wody z Żeromina rozniosła się po całym kraju. Jak głoszą miejscowe przekazy, sam Władysław Jagiełło miał poić tutaj królewskie konie podczas postoju w trakcie polowania na terenie porastającej niegdyś te okolice puszczy.

Każde z dwunastu źródeł ma swoją nazwę nawiązującą do tradycji polskiej religijnej i patriotycznej. Przy źródłach znajduje się grota skalna Matki Boskiej z tarasem widokowym, z którego rozpościera się widok na najbliższą okolicę.

Rozmieszczenie źródeł kształtem może przypominać różaniec. Z ujęcia przy źródłach powstaje woda „Święcicki Zdrój”.

Warto wspomnieć o tym, że źródła wybijają z głębi ziemi i nie zamarzają w zimie. Tak więc wybierając się o każdej porze roku można podziwiać ich piękno i niepowtarzalne kolory.

Najprościej do źródeł jest dojechać od strony Żeromina, trzeba jednak rozglądać się za drogowskazami prowadzącymi do nich. Sama droga jest dobrze oznakowana. Ostatni odcinek to droga polna.

Jeżeli zainteresowały Was źródła to więcej informacji można znaleźć na stronie: zrodla-krolewskie.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *