Bohoniki – miejsce gdzie można usłyszeć السلام عليكم (As-Salāmu `alaykum)

Bohoniki odwiedziliśmy w 2018 roku, miejsce znalazło się na naszym szlaku jako obowiązkowe. To tutaj znajduje się jeden z dwóch zabytkowych meczetów w Polsce. Ten drugi znajduje się kilkadziesiąt km dalej w Kruszynianach.

Sam meczet pochodzi prawdopodobnie z 1873 roku, choć dokumentacja nie zachowała się. Jednak taką datę odkryto podczas remontu w 2005 roku, na futrynie drzwi wejściowych. U wrót przywitała nas przemiła pani Eugenia Radkiewicz opiekująca się obecnie meczetem, a będąca zarazem przewodniczką po tym pięknym zabytkowym obiekcie.

Wchodząc do środka zdjęliśmy buty zgodnie ze zwyczajem muzułmańskim oraz by wyrazić szacunek dla tego miejsca. Już od wejścia nasza przemiła gospodyni opowiadała nam zarówno o historii tego miejsca jak i samej religii. Słuchaliśmy jej uważnie, gdyż na końcu spotkania czekał nas szybki test z tego o czym mówiła. Egzamin oczywiście zaliczony 🙂

Zgodnie z wymogami religii muzułmańskiej w meczecie nie ma żadnych wizerunków, a na zdobionych motywami pnącej winorośli ścianach zawieszono jedynie muhiry, podłoga zaś jest wyłożona dywanami.

Tuż obok meczetu znajduje się Dom pielgrzyma, niestety w chwili gdy tam byliśmy był nieczynny. Jednak tuż obok w agoroturystyce można spróbować potraw tatarskich, przenocować i oczywiście spotkać panią Eugenię :).

Więcej o meczecie można znaleźć na wikipedii.

Około 1 km dalej znajduje się największy istniejący w Polsce mizar, czyli cmentarz muzułmański. Zajmuje powierzchnię 2 ha. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1786 roku.

Wszystkie groby zwrócone są na wschód, a ich prawa strona wskazuje Mekkę, gdyż wierzy się, że dusza opuszcza ciało z prawej strony.

Na bramie wejściowej znajdują się napisy w trzech językach: polskim, arabskim i białoruskim.

Jeżeli będziecie w okolicy wpadnijcie choć na chwilę do tego przepięknego, spokojnego miejsca – naprawdę warto.

Przed wyjazdem zachęcamy do przeczytania obszernego artykułu o Bohonikach na stronie wikipedii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *