Do sześciu kościołów drewnianych w okolicy Wielunia

Kościoły drewniane Ziemi Wieluńskiej to perełki ludowej architektury drewnianej. Pochodzą z XVI wieku. Małe, wiejskie kościółki urzekają swoim skromnym zewnętrznym wyglądem. Cechują się zrębową konstrukcją ścian, nawy i prezbiterium. Można odwiedzić je w ciągu jednego dnia jadąc rowerem, samochodem czy nawet pieszo, gdyż dzieli je tylko 17 kilometrów. Naszą wycieczkę do kościołów drewnianych zaczynamy z północy i kierujemy się na południe. Pierwszy z nich stoi na przedmieściach Wielunia.

Wieluń – kościół pw. św. Barbary Dziewicy i Męczennicy

Jego powstanie datowane jest na 1515 rok. Murowano-drewniany kościółek stoi przy ulicy Wiśniowej 12 i przylega do nowego kościoła. W latach 1979-1980 kościół poddany był gruntownym pracom konserwatorskim. W 2015 roku obchodził swój jubileusz.

Gaszyn – kościół pw. Najświętszego Imienia Maryi Panny

Kościół ten powstał z fundacji rodu Gaszyńskich. Szesnastowieczny, orientowany, konstrukcji zrębowej, pokryty dwuspadowym dachem. W kościele zachowały się do dziś siedemnastowieczne odrzwia od strony kruchty, w kościele znajdują się rzeźby ludowe oraz tarcza trumienna z czteropolową tarczą herbową.

Kadłub – kościół pw. św. Andrzeja Apostoła

Pochodzi z XVI wieku, już od 1401 roku pełnił funkcję kościoła parafialnego. Stoi tuż obok współczesnego murowanego. Jest on kryty gontem, wyposażenie wnętrza w stylu barokowym.

Popowice – kościół pw. Wszystkich Świętych

Wieś położona jest 6 km na południe od Wielunia. Po środku wsi stoi drewniany kościółek z ok. 1520 roku. Zbudowany on został bez użycia gwoździ, bardzo wysoki dach kryty gontem. Wnętrze kryje cenny, renesansowy ołtarz główny z posagami świętych oraz obrazem Matki Boskiej Bolesnej. Zwiedzanie kościoła jest możliwe po uzyskaniu zezwolenia ks. proboszcza z pobliskiego Kadłuba.

Grębień – kościół pw. Świętej Trójcy

Późnogotycki kościół Świętej Trójcy jest jednym z najcenniejszych i najstarszych obiektów sakralnych w województwie łódzkim. Największą ozdobą kościoła jest zachowana we wnętrzu kościoła, w nawie i prezbiterium unikalna późnogotycka polichromia ścian z czasów budowy (przedstawia w dwóch pasach sceny Męki Pańskiej). Malowidła w Grębieniu uważane są za jedne z najbardziej reprezentatywnych przykładów sztuki polskiej z tego okresu, dlatego świątynia jest uważana za jeden z najpiękniejszych zabytków architektury drewnianej w Polsce.

Wierzbie – kościół pw. św. Leonarda Opata

Istnienie parafii datowane jest na XV wiek. Świątynia była przebudowywana i kilkukrotnie restaurowana. W ołtarzu głównym umiejscowiono cenny późnogotycki tryptyk.

Obiekty sakralne, które Wam pokazaliśmy znajdują się na Szlaku Wieluńskich Kościołów Drewnianych. Całkowita długość trasy liczy 80 km, na unikatowe kościoły możemy się natknąć we wsiach: Gaszyn, Kadłub, Popowice, Grębień, Łaszew, Wieluń, Raczyn, Łagiewniki, Wiktorów, Naramice, Biała i Łyskornia.

2 thoughts on “Do sześciu kościołów drewnianych w okolicy Wielunia

  1. A gdzie Łaszew ?? Jeden z najpiękniejszych drewnianych kościołów z oryginalną polichromia na suficie zabytkowa Pietą?? Najstarszy że wszystkich ?? 1310 rok??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *