Bunkry kolejowe w Jeleniu i Konewce

Bunkrów kolejowych w Polsce jest cztery, dwa w województwie łódzkim i dwa w podkarpackim. Dziś opiszemy pierwsze dwa, na pewno domyślacie się dlaczego…otóż mieszkamy w tym województwie, jakby tego było mało, dzieli nas od nich 13 i 7 km.

Znajdują się one w Jeleniu i Konewce ok. 10 km od Tomaszowa Mazowieckiego. Zwane są bliźniaczymi i różnią się nieznacznie długością (w Jeleniu jest o 25 m krótszy – ma 355 metrów) jak i kształtem (w Jeleniu ma kształt łuku w przeciwieństwie do prostego w Konewce). Szerokość schronów to 15 metrów, a wysokość 9 metrów na zewnątrz i 6 wewnątrz. Przez środek bunkru biegł tor kolejowy z bocznymi rampami.

Oba bunkry nigdy nie zostały wykorzystany zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem. Od 1944 roku w Konewce znajdowała się tu filia tomaszowskich zakładów Daimler-Benz Flugmotorenwerke

Bunkier kolejowy we wsi Jeleń k. Tomaszowa Mazowieckiego w województwie łódzkim powstał w 1941 roku w czasie II wojny światowej. Miał on pełnić rolę ochronną przed atakiem lotniczym dla mobilnych centrów dowodzenia zlokalizowanych w specjalnych składach pociągów sztabowych III Rzeszy Niemieckiej.

W faszystowskim wykazie obiektów bunkier w Jeleniu nosił kryptonim Goldamsel. Ok. 30 metrów za schronem kolejowym znajduje się obszerny plac (parking) dookoła którego stoją schrony techniczne, kotłownia, dawna siłownia elektryczna z agregatami prądotwórczymi oraz system podziemnej wentylacji tłoczącej z zewnątrz powietrze do schronów. Wokół obiektów biegną zasypane podziemne tunele.

Wstęp do bunkru jak i do całego kompleksu jest ogólnodostępny i bezpłatny.

Bunkier kolejowy w Konewce k. Tomaszowa Mazowieckiego
Ma długość 380 m oraz przekrój ostrołuku mającego przy podstawie szerokość 15 m i wysokość 9 m, w którym między betonowymi peronami biegnie tor umożliwiający wjazd całego składu pociągu.

Wzdłuż głównego tunelu biegnie korytarz boczny, podzielony drzwiami gazoszczelnymi na ciąg niewielkich pomieszczeń. Obok schronu kolejowego zbudowano zespół bunkry technicznych mieszczących kotłownię, urządzenia wentylacyjne i siłownię elektryczną. Obiekty te łączyły z bunkrem kolejowym trzy podziemne kanały techniczne.

W skład kompleksu wchodziły również schrony mieszczące: stację pomp i uzdatniania wody, zbiornik i chłodnicę wody technologicznej. Ukończone bunkry zamaskowano przed możliwością wykrycia z powietrza, montując na stropach drewniane, kryte papą dachy, a na schronie kolejowym umocowano siatki maskujące i atrapy drzew. Teren wokół otoczono dwoma rzędami płotu z siatki i drutu kolczastego i prawdopodobnie polami minowymi.

W chwili obecnej znajduje się tutaj trasa turystyczna i okazała ekspozycja muzealna z czasów II wojny światowej.

Więcej informacji o tym niecodziennym bunkrze – muzeum dowiecie się z poniższej strony

www.bunkierkonewka.eu

Godziny otwarcia Trasy Turystycznej „Bunkier w Konewce”

Kwiecień: soboty i niedziele w godz. 10 – 18
– Maj i czerwiec: codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10 – 18
– Lipiec i sierpień: codziennie w godz. 10 – 18 (w weekendy 10-19)
– Wrzesień: codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10 – 18
– Październik: codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10 – 17

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *