Czaszki z Lipnicy Murowanej

Jakie jest pierwsze skojarzenie z Lipnicą Murowaną? Większość osób odpowie, że Palmy Wielkanocne. Co roku w telewizji pojawiają się wzmianki w okresie świątecznym o wysokości największych z nich. Kilka przebitek i tyle. Kolejna grupa odpowie, że jest tam piękny rynek, stary drewniany kościół, ale prawie nikt nie skojarzy tej miejscowości z czaszkami. Zresztą i my wcześniej nie kojarzyliśmy jej z tego typu atrakcją. Zacznijmy jednak od początku.

W Lipnicy pojawiliśmy się przy okazji jednej z naszych wypraw, pogórze Rożnowskie, Wiśnickie jest niezwykle urokliwą okolicą, choć od rowerzystów wymaga całkiem niezłej kondycji. Strome podjazdy czają się za każdym zakrętem 😉

Jeżeli chcecie zapoznać się z długą historią Lipnicy Murowanej to zajrzyjcie do Wikipedii, bo warto. Tutaj jednak opiszmy dość niecodzienną „atrakcję” turystyczną – choć to złe określenie w tym przypadku.

Tuż za granicą miasta, w zasadzie jest to już teren Lipnicy Dolnej, znajduje się zabytkowy drewniany kościół św. Leonarda, który w 2003 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco. Nam udało się nawet wejść do środka i podziwiać niesamowite polichromie pochodzące z różnych okresów. Przyznam się, że są jednymi z piękniejszych jakie mieliśmy okazję do tej pory zobaczyć. Jednak nie będziemy opisywali samego kościoła, zajmiemy się tym co znajduje się tuż przy nim.

To, co nas zainteresowało to czaszka na pobliskim pomniku nagrobnym. Od wielu lat zwracamy uwagę na te symbole. W tym miejscu kłaniamy się w stronę Eli i Piotra z Magnethic Life, od których „załapaliśmy” bakcyla szukania czaszek podczas wypraw. Ów symbol oznacza pokonanie śmierci przez Chrystusa, inne przekazy wspominają, że czaszka to symbol Golgoty, a Golgota to inaczej miejsce czaszki. Prawda jest jednak ciut inna. Czaszka symbolizuje Adama, który wg legendy zmarł właśnie na Golgocie.

Na cmentarzach rzadko pojawia się taka symbolika, najczęściej jest to pojedynczy nagrobek. Tutaj zaskoczyła nas ich ilość, gdy podchodziliśmy do jednego zauważaliśmy kolejne 2-3 z taką samą symboliką. Rachuby zgubiliśmy gdzieś koło 30….

Cmentarz został założony około 1711 roku, gdyż wtedy dokonano remontu kościoła p.w. św. Leonarda, przysposabiając go do funkcji kościoła cmentarnego. Stał się odtąd oficjalnym cmentarzem parafialnym.

Zwiedziliśmy dużo miejsc w Polsce, od wschodu do zachodu, od północy na południe i nigdzie indziej nie widzieliśmy tak ogromnej ilości czaszek w jednym miejscu. Z tego co pamiętam, najwięcej znaleźliśmy ich na sandomierskim cmentarzu, tam skończyło się na dziewięciu. Tutaj? – Szok.

Nie wszystkie są widoczne, gdyż niektóre groby są mocno porośnięte mchem, trawą czy po prostu są przykryte warstewką ziemi.

Na cmentarzu znajduje się kwatera wojskowa, pochowano w niej żołnierzy armii rosyjskiej i austro-węgierskiej, a także dwóch żołnierzy Legionów Polskich, którzy zginęli na okolicznych polach na początku grudnia 1914 r.

Jeżeli więc będziecie w okolicy Lipnicy Murowanej, czy Lipnicy Dolnej odwiedźcie ten cmentarz i poszukajcie czaszek. A może w waszej okolicy jest ciekawy cmentarz z „czaszkami”? Podzielcie się z nami tą informacją w komentarzach. Może przy okazji jakiejś wyprawy uda nam się tam zajrzeć :).

2 thoughts on “Czaszki z Lipnicy Murowanej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *