Szydłowiec na weekend

Szydłowiec to miasteczko w południowej części województwa mazowieckiego założone prawdopodobnie w XIIw. Z czasów gdy władali nimi Szydłowieccy i Radziwiłłowie zachował się jedynie ratusz, zamek i kościół. Będąc w Szydłowcu warto zwrócić uwagę także na synagogę i kirkut.

Ratusz – poźnorenesansowy, otynkowany na biało, budynek zlokalizowany w Rynku Głównym zbudowany w latach 1602-1629 robi niesamowite wrażenie gdy na niego patrzymy. Zbudowany na planie prostokąta, posiada 4 wieżyczki i dodatkowo wieżę, pod którą znajduje się balkon, a pod nim cztery zegary. W podziemiu wieży dawniej znajdowało się więzienie.

Obecnie ratusz jest siedzibą władz miejskich. W wykutej w skale piwnicy ratusza znajduje się kawiarnia Piwnica Szydłowiecka.

Zamek – został wybudowany na sztucznie usypanej wyspie przez Stanisława Szydłowieckiego w latach 1470 –1480. Otoczony fosą w środku Parku Radziwiłłowskiego. W XVII i XVIII wieku Radziwiłłowie rozbudowali go. Miał kilku właścicieli, a w końcu został sprzedany skarbowi Królestwa Polskiego. Później znajdował się w nim magazyn piwa. Nieużytkowany od połowy XIX wieku popadał w ruinę, a w latach 60-tych XX wieku został całkowicie wyremontowany. Dziś budynek jest siedzibą Szydłowieckiego Centrum Kultury, a także Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.

Kościół farny – wzniesiony w 1401 roku przy tutejszym Rynku. Początkowo był drewniany, dopiero w 1493 Jakub Szydłowiecki rozpoczął budowę murowanej świątyni. Wrażenie robi jego renesansowe wnętrze, złocone ołtarze, późnogotycki poliptyk oraz nietypowy dla gotyckich kościołów płaski modrzewiowy strop. Posiada on XIX-wieczne organy, używane także do celów koncertowych.

Synagoga Garbarska – została zbudowana w północnej części miasta w 1730 roku dla żydowskich robotników pracujących w miejscowej garbarni oraz rodziny Ajzenbergów. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę. Mieściła się w niej spółdzielnia, następnie sala konferencyjna i korytarz, a obecnie lokal gastronomiczny.

Kirkut – jest jednym z największych cmentarzy mozaistów w Polsce. Zachowały się liczne macewy, zdobione płaskorzeźbami przedstawiającymi symbole odnoszące się do pochodzenia i życia zmarłych. Cmentarz żydowski jest obecnie rozległym lapidarium gromadzącym około 3000 nagrobków.

To tylko kilka z zabytków Szydłowca, jest ich więcej, warto wspomnieć jeszcze o Domu pod Dębem, zabytkowych kamienicach z XIX i początku XX wieku, browarze zlokalizowanym przy ul. Sowińskiego, czy o kamieniołomach (Podkowiński, Pikiel, Polanki).

Co można jeszcze powiedzieć o Szydłowcu? Jest świetnym punktem wypadowym dla wszelkiego rodzaju wycieczek czy to rowerowych, czy pieszych. Dookoła miasta rozciąga się kompleks lasów, które są pozostałością pierwotnej Puszczy Świętokrzyskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *