Szydłowiec na weekend

Szydłowiec to miasteczko w południowej części województwa mazowieckiego założone prawdopodobnie w XIIw. Z czasów gdy władali nimi Szydłowieccy i Radziwiłłowie zachował się jedynie ratusz, zamek i kościół. Będąc w Szydłowcu warto zwrócić uwagę także na synagogę i kirkut.

Ratusz – poźnorenesansowy, otynkowany na biało, budynek zlokalizowany w Rynku Głównym zbudowany w latach 1602-1629 robi niesamowite wrażenie gdy na niego patrzymy. Zbudowany na planie prostokąta, posiada 4 wieżyczki i dodatkowo wieżę, pod którą znajduje się balkon, a pod nim cztery zegary. W podziemiu wieży dawniej znajdowało się więzienie.

Obecnie ratusz jest siedzibą władz miejskich. W wykutej w skale piwnicy ratusza znajduje się kawiarnia Piwnica Szydłowiecka.

Zamek – został wybudowany na sztucznie usypanej wyspie przez Stanisława Szydłowieckiego w latach 1470 –1480. Otoczony fosą w środku Parku Radziwiłłowskiego. W XVII i XVIII wieku Radziwiłłowie rozbudowali go. Miał kilku właścicieli, a w końcu został sprzedany skarbowi Królestwa Polskiego. Później znajdował się w nim magazyn piwa. Nieużytkowany od połowy XIX wieku popadał w ruinę, a w latach 60-tych XX wieku został całkowicie wyremontowany. Dziś budynek jest siedzibą Szydłowieckiego Centrum Kultury, a także Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.

Kościół farny – wzniesiony w 1401 roku przy tutejszym Rynku. Początkowo był drewniany, dopiero w 1493 Jakub Szydłowiecki rozpoczął budowę murowanej świątyni. Wrażenie robi jego renesansowe wnętrze, złocone ołtarze, późnogotycki poliptyk oraz nietypowy dla gotyckich kościołów płaski modrzewiowy strop. Posiada on XIX-wieczne organy, używane także do celów koncertowych.

Synagoga Garbarska – została zbudowana w północnej części miasta w 1730 roku dla żydowskich robotników pracujących w miejscowej garbarni oraz rodziny Ajzenbergów. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę. Mieściła się w niej spółdzielnia, następnie sala konferencyjna i korytarz, a obecnie lokal gastronomiczny.

Kirkut – jest jednym z największych cmentarzy mozaistów w Polsce. Zachowały się liczne macewy, zdobione płaskorzeźbami przedstawiającymi symbole odnoszące się do pochodzenia i życia zmarłych. Cmentarz żydowski jest obecnie rozległym lapidarium gromadzącym około 3000 nagrobków.

To tylko kilka z zabytków Szydłowca, jest ich więcej, warto wspomnieć jeszcze o Domu pod Dębem, zabytkowych kamienicach z XIX i początku XX wieku, browarze zlokalizowanym przy ul. Sowińskiego, czy o kamieniołomach (Podkowiński, Pikiel, Polanki).

Co można jeszcze powiedzieć o Szydłowcu? Jest świetnym punktem wypadowym dla wszelkiego rodzaju wycieczek czy to rowerowych, czy pieszych. Dookoła miasta rozciąga się kompleks lasów, które są pozostałością pierwotnej Puszczy Świętokrzyskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *