Busko-Zdrój

Miasteczko uzdrowiskowe, w południowej części województwa świętokrzyskiego, 50 km na południe od Kielc i 80 km na północ od Krakowa. W zasadzie można by na takim lakonicznym opisie skończyć, jednak miasto ma sporo więcej atrakcji. Uzdrowisko jest tylko niewielką częścią całości.

Do Buska-Zdroju zawitaliśmy, jak to mamy w zwyczaju, na rowerach. Do miasta wjeżdżaliśmy od zachodu drogą 767 i prawie wpadliśmy na drewniany kościółek pw. św. Leonarda z 1699 roku. Musieliśmy się przy nim zatrzymać, trochę żałowaliśmy, że był zamknięty, ale i tak wraz z przylegającym do niego starym cmentarzem zrobił na nas piorunujące wrażenie.

Do rejestru zabytków wpisany jest m.in zespół urbanistyczny, co widać w starej części miasta, a warto tam zajrzeć choćby ze względu na synagogę z 1929 roku, zdewastowaną przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych i… niestety jest obwieszona paskudnie wyglądającymi reklamami. Z jednej strony cieszy nas, że budynek nie popadł w ruinę, z drugiej chyba powinien się tym zainteresować konserwator zabytków. Znamy przypadek z Inowłodza, gdzie działalność handlowa nie zniszczyła polichromii, a od zewnątrz nie straszą kolorowe szyldy i reklamy.

Główną osią miasta jest Aleja Adama Mickiewicza o długości 850 metrów, z dwoma rzędami drzew, łącząca skwer na Placu Zwycięstwa z ogrodem łazienkowskim. Prawie na całej długości aleja wyłączona jest z ruchu drogowego, a przestrzeń należy do pieszych i rowerzystów.

Ogród łazienkowski to w rzeczywistości rozległy zespół uzdrowiskowy, w którym znajduje się między innymi sanatorium Marconi z 1836 roku oraz kaplica św. Anny z 1884-1886 roku. To oczywiście najstarsza część uzdrowiskowa.

W pobliżu starego parku znajduje się kilka innych nowszych sanatoriów i willi, a kilka lat temu powstał Park Zdrojowy Nowy w którym budowana jest tężnia solankowa. W pobliżu ma powstać również dom zdrojowy, pijalnia wód i oranżeria.

Przez miasto przechodzą szlaki turystyczne, czerwony – z Buska do Solca o długości 27 km, zielony z Buska do Wiślicy o długości 90 km, oraz niebieski z Pińczowa do Wiślicy o długości 39 km. Nadają się one zarówno do turystyki pieszej, rowerowej jak i biegów narciarskich.

Ten krótki artykuł nie wyczerpuje wszystkich atrakcji miasteczka. Jeżeli chcecie byśmy rozwinęli opis zostawcie komentarz pod spodem.

2 thoughts on “Busko-Zdrój

  1. Cześć
    widzę, że porzuciliście bikestats na rzecz „Podprąd” 😉 -> to tak przy okazji, bo dawno nie widziałam nowych zdjęć na photo.bikestats.
    Będę musiała kolejną stronkę dodać do ulubionych i nie zapominać tu zaglądać 😀
    Pozdrawiam

    Iza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *