Busko-Zdrój

Miasteczko uzdrowiskowe, w południowej części województwa świętokrzyskiego, 50 km na południe od Kielc i 80 km na północ od Krakowa. W zasadzie można by na takim lakonicznym opisie skończyć, jednak miasto ma sporo więcej atrakcji. Uzdrowisko jest tylko niewielką częścią całości.

Do Buska-Zdroju zawitaliśmy, jak to mamy w zwyczaju, na rowerach. Do miasta wjeżdżaliśmy od zachodu drogą 767 i prawie wpadliśmy na drewniany kościółek pw. św. Leonarda z 1699 roku. Musieliśmy się przy nim zatrzymać, trochę żałowaliśmy, że był zamknięty, ale i tak wraz z przylegającym do niego starym cmentarzem zrobił na nas piorunujące wrażenie.

Do rejestru zabytków wpisany jest m.in zespół urbanistyczny, co widać w starej części miasta, a warto tam zajrzeć choćby ze względu na synagogę z 1929 roku, zdewastowaną przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych i… niestety jest obwieszona paskudnie wyglądającymi reklamami. Z jednej strony cieszy nas, że budynek nie popadł w ruinę, z drugiej chyba powinien się tym zainteresować konserwator zabytków. Znamy przypadek z Inowłodza, gdzie działalność handlowa nie zniszczyła polichromii, a od zewnątrz nie straszą kolorowe szyldy i reklamy.

Główną osią miasta jest Aleja Adama Mickiewicza o długości 850 metrów, z dwoma rzędami drzew, łącząca skwer na Placu Zwycięstwa z ogrodem łazienkowskim. Prawie na całej długości aleja wyłączona jest z ruchu drogowego, a przestrzeń należy do pieszych i rowerzystów.

Ogród łazienkowski to w rzeczywistości rozległy zespół uzdrowiskowy, w którym znajduje się między innymi sanatorium Marconi z 1836 roku oraz kaplica św. Anny z 1884-1886 roku. To oczywiście najstarsza część uzdrowiskowa.

W pobliżu starego parku znajduje się kilka innych nowszych sanatoriów i willi, a kilka lat temu powstał Park Zdrojowy Nowy w którym budowana jest tężnia solankowa. W pobliżu ma powstać również dom zdrojowy, pijalnia wód i oranżeria.

Przez miasto przechodzą szlaki turystyczne, czerwony – z Buska do Solca o długości 27 km, zielony z Buska do Wiślicy o długości 90 km, oraz niebieski z Pińczowa do Wiślicy o długości 39 km. Nadają się one zarówno do turystyki pieszej, rowerowej jak i biegów narciarskich.

Ten krótki artykuł nie wyczerpuje wszystkich atrakcji miasteczka. Jeżeli chcecie byśmy rozwinęli opis zostawcie komentarz pod spodem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *