Pano i Kato Lefkara w górach Troodos

Lefkara – urocze miasteczko położone jest na wysokości 650 m n.p.m., Niedaleko Limassol, Nikozji i Larnaki, w południowo-wschodniej części Gór Troodos. Dzieli się na dolną i górną część. Jeśli będziecie na Cyprze, koniecznie musicie ją zobaczyć. Tutaj odpoczniecie od turystycznego zgiełku, zobaczycie urocze, wąskie uliczki pełne kwiatów. Poznacie tradycyjną cypryjską architekturę, a także popatrzycie na pracę tutejszych koronkarek, hafciarek i złotników. Warto także spróbować lokalnych przysmaków.

Kato Lefkara (dolna) – mniejsza, spokojniejsza część Lefkary. Super miejsce dla tych co nie znoszą tłumów. Prócz dwóch kościołów i kaplic, znajdują się tutaj restauracje i kilka kafejek. Poza sezonem mogą być one zamknięte. Warto o tym pamiętać gdy jedzie się w tzw „martwym” sezonie.

Na Cypr przyjechaliśmy w marcu i poza kilkoma turystami z Rosji w zasadzie nikogo tutaj nie spotkaliśmy.

Przechadzając się po uliczkach trudno także natrafić na mieszkańców, widać to zresztą na zdjęciach.

Pano Lefkara (górna) – większa od Kato. Bardziej urozmaicona, znajduje się tutaj muzeum, liczne galerie, kawiarenki, restauracje, sklepy z wyrobami jubilerskimi i koronkami, a także mały market. Małe sklepiki wypełnione są po brzegi obrusami, serwetami, firankami, a także sukienkami i ubrankami dziecięcymi zrobionymi przez hafciarki. Zatem jeśli lubicie tego typu produkty, przepadniecie w którymś z nich.

Jeżeli będziecie jechać samochodem nie warto wjeżdżać do samego centrum, plątanina wąskich uliczek jest niemałym wyzwaniem dla nienawykłych do takiej zabudowy turystów. W większości są jednokierunkowe, a nawigacja google średnio sobie radzi w takich warunkach.

W tutejszym muzeum cofniecie się w czasie o sto lat – do Lefkary z początków zeszłego wieku, zresztą nawet nie wchodząc do niego czuliśmy się jak byśmy przenieśli się do XIXw.

Dla nas najprzyjemniejsze jednak było delektowanie się spacerem wśród ukwieconych, wąskich uliczek i zaułków miasteczka. Zagubiliśmy się wśród nich na długie godziny.

Polecamy to miejsce z całego serca tym bardziej, że dookoła rozpościerają się niesamowite widoki na góry Troodos.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *