Arboretum w Rogowie

Do Arboretum w Rogowie wybieraliśmy się ponad rok. Wcześniej Karolina odwiedzała je dość regularnie prawie corocznie. Niestety rok 2020 był zdecydowanie inny, pandemia Covid-19 wymusiła zamknięcie na długie miesiące. Nie będziemy tutaj roztrząsać czy było to sensowne czy nie, bo nie to jest celem tego wpisu.

W maju 2021 gdy część obostrzeń została zniesiona postanowiliśmy zwiedzić to miejsce. Połowa wiosny to chyba najpiękniejsza chwila na wizytę w arboretum. Pod bramą wjazdową zameldowaliśmy się kilkanaście minut po otwarciu, co zgodnie z przewidywaniami skutkowało niewielką liczbą odwiedzających. Po wykupieniu biletów w cenie 14zł udaliśmy się na zwiedzanie.

Umiejscowienie

Na początek kilka suchych faktów. Arboretum w Rogowie – należy do najcenniejszych i najbogatszych w gatunki odmian drzew i krzewów w Europie. Zostało umiejscowione w na terenie województwa łódzkiego, w powiecie brzezińskim, w gminie Rogów. Dojazd do niego jest dość łatwy, gdyż sam Rogów znajduje się przy drodze krajowej numer 72 pomiędzy Brzezinami, a Rawą Mazowiecką.

Krótka historia

Początki arboretum sięgają 5 lipca 1919 r., kiedy to Minister Rolnictwa i Dóbr Publicznych przekazał SGGW część lasów nadleśnictwa Skierniewice do celów naukowych i badawczych.

W 1925 r. prof. Edward Chodzicki założył pierwszą powierzchnię doświadczalną, na której posadził daglezję zieloną (Pseudotsuga menziesii). Przed II wojną światową arboretum rozwijało się dość powoli, a wybuch wojny wstrzymał prace.

Po wojnie w 1947 r. ogrodem zaopiekowała się Katedra Botaniki Leśnej Wydziału Leśnego SGGW, zaczęto zakładać coraz to nowe poletka doświadczalne i szkółki. Od tego momentu arboretum zaczęło się dość szybko rozwijać. W 1951 roku kierownikiem arboretum został inżynier Henryk Eder, który bez reszty oddał się modernizacji ogrodu.

W chwili obecnej kolekcje Arboretum składają się z kilku grup:

  • Kolekcje roślin drzewiastych
  • Leśne powierzchnie doświadczalne
  • Kolekcje szklarniowe
  • Alpinarium

Więcej o historii można przeczytać tutaj: Arboretum w Rogowie.

Zwiedzanie

Pomimo tego, że trafiliśmy do arboretum pod koniec maja, to informacje umieszczone na stronie internetowej jak i informacje na miejscu wskazują, na to, że o każdej porze roku warto tutaj przyjechać. Zmienia się wygląd drzew, krzewów i kwiatów. W zasadzie co kilkanaście dni ogród wygląda nieco inaczej, niektóre rośliny kwitną nawet kilka razy do roku, inne zmieniają kolor liści. Chyba najbardziej zaskoczył nas bambus rosnący bez większych problemów w naszym klimacie. Z informacji umieszczonych tuż przy nim można dowiedzieć się, że nie jest to roślina inwazyjna, co jest o tyle istotne, że nie zagraża naszym gatunkom.

Arboretum można zwiedzać z przewodnikiem, jednak spokojnie można poradzić sobie także bez niego i zanurzyć się w niesamowitym ogrodzie. Jeżeli jednak będziemy chcieli dowiedzieć się czegoś więcej o konkretnej roślinie, to przy większości z nich umieszczone są paliki z numerem który wystarczy odszukać w aplikacji „Arboretum w Rogowie Audioprzewodnik” i odsłuchać umieszczone tam informacje. Pomysł jest zdecydowanie trafiony, choć sama aplikacja naszym zdaniem mogłaby być nieco bardziej ergonomiczna.

W chwili gdy byliśmy w Rogowie na niektórych krzewach i drzewach zawieszone były perforatory i krótkie informacje związane z konkretnymi roślinami, wyglądało to jak prosta gra terenowa przeznaczona dla dzieci. Patrząc na perforatory sami mieliśmy ochotę odszukać wszystkie takie punkty, tyle, że do tego potrzebna byłaby mapa z zaznaczonymi punktami kontrolnymi. Tej jednak nie mieliśmy.

Przed wizytą w arboretum warto wejść na jego stronę by sprawdzić godziny otwarcia i ew. informacje dot. ograniczeń związanych z pandemią: Arboretum w Rogowie.

I jeszcze jeden szczegół, wiele roślin tutaj hodowanych można zakupić do swojego ogrodu. Dostępne są w postaci niewielkich krzewów, drzew jak i nasion.

Inne atrakcje Rogowa

Jeżeli samo zwiedzanie arboretum to za mało, to tuż obok znajduje się Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej, a nieco dalej Kolej Wąskotorowa w Rogowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *